جعفریان: نقش ناظران در بسکتبال دنیا پررنگ‌تر می‌شود - تیم داوری و ناظران ایران حضوری شایسته در بازی‌های آسیایی خواهد داشتتیم داوران و ناظران بسکتبال ایران به منظور حضور در بازی‌های آسیایی بامداد فردا راهی اندونزی می شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، نصرت‌الله جعفریان به عنوان سوپروایزر، صنم نظامی به عنوان ناظر، محمد دوست و هادی سالم به عنوان داور فردا جمعه راهی جاکارتا می شوند.
در میان اعضای این تیم نصرت‌الله جعفریان بیشترین سابقه را دارد. از نخستین باری که جعفریان راهی بازی‌های آسیایی شد بیست سال می‌گذرد. او در بازی‌های آسیایی تایلند در سال ۹۸ میلادی به عنوان داور حاضر شد. جعفریان در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ در دوحه قطر نیز به عنوان ناظر حضور پیدا کرد.
این ناظر بین‌المللی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو چین نیز نقش ناظر را داشت.
حالا این بار باز هم نصرت الله جعفریان را به عنوان ناظر می‌بینیم، این بار در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا.
جعفریان به همراه دوست، سالم و نظامی بامداد فردا راهی جاکارتا می شود. او در گفتگو با سایت فدراسیون بسکتبال عنوان کرد: شرح وظایف من به عنوان یک سوپروایزر این است که قبل از آغاز رقابت های بسکتبال، کلینیکی را برای داوران برگزار کنیم. در این کلینیک تمام نکات داوری برای همه داوران مرور می شود.
جعفریان گفت: مکانیک داوری در هر مسابقه از بازی‌های آسیایی جاکارتا به دقت زیر نظر قرار می گیرد و این نکته به دقت بررسی می شود که یک داور تا چه اندازه قضاوت درستی دارد. تمامی نکات مثبت و منفی مربوط به قضاوت این داور یادداشت می شود.
این ناظر بین المللی بسکتبال ایران افزود: بعد از هر مسابقه جلسه ای با داوران می‌گذاریم و تمامی نکاتی را که در طول بازی در رابطه با قضاوت آنها ثبت کرده ایم، با هم مرور می کنیم.
وی در ادامه گفت: عملکرد کلیه داوران در فرم‌های مخصوص ثبت شده و تحویل کمیته داوران بازی‌های آسیایی می شود. این فرم ها در واقع ارزیابی عملکرد کلی هر داور است. بر اساس این ارزیابی ها فیبا آسیا تصمیم می گیرد از داورانی که عملکرد خوبی داشته اند در رقابت های مختلف رده سنی در سطح آسیا استفاده کند. با این ارزیابی ها خود داور هم متوجه می شود در کجای کار قرار دارد و سطح داوری او تا چه اندازه است.
جعفریان با بیان اینکه نظر شخصی برای یک سوپروایزر مفهومی ندارد تاکید کرد: نقش ناظران و سوپروایزرها در بسکتبال دنیا پر رنگ تر می شود. امیدوارم ناظران و داوران ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا نماینده خوبی باشد .
وی در پایان گفت: از هروس آوانسیان مسئول برگزاری رقابت های بسکتبال بازی های آسیایی تشکر می کنم که به ما اعتماد کرد و جهت حضور در این رقابت ها از ما دعوت به عمل آورد. از فدراسیون بسکتبال هم تشکر می کنم که شرایط ویژه ای را برای ناظران و داوران ایران ایجاد کرده است.