بسکتبال می تواند محبوب ترین ورزش جهان باشد؟بسکتبال از چه زمانی محبوبیت بیشتری در سراسر جهان پیدا کرد؟ این ورزش اکنون در بسیاری از نقاط دنیا با اقبال عمومی گسترده ای روبرو است.

سایت فدراسیون بسکتبال ، هم اکنون لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا ( NBA) درون خود ملیت های زیادی را جای داده است، در واقع NBA می تواند نمونه ای بزرگ وگسترده از مثال محبوبیت جهانی بسکتبال باشد. اما با وجود اینکه در دهه های اخیر بسکتبال در جهان ورزش جایگاه و اعتبار دیگری پیدا کرد هنوز راهی بسیار طولانی برای رسیدن به سطح محبوبیت گسترده این رشته پیش روی خود دارد؛ فوتبال. در حالی که جام جهانی فوتبال به عنوان پدیده ای گسترده هیجان و جذابیت بسیار زیادی را به سمت خود جلب می کند و این رقابت ها در سراسر جهان به صورت تلویزیونی پخش می شود. بسکتبال چنین شرایطی ندارد. این رقابت ها پخش جهانی ندارد و تنها ایالات متحده آمریکاست که در تمام سال های اخیر رقابت های جهانی این رشته را به صورت کامل تحت پوشش پخش زنده قرار می دهد. با وجود اینکه ابعاد جهانی فوتبال و بسکتبال تفاوت های زیادی با یکدیگر دارد اما نشانه هایی برای این موضوع که بسکتبال می تواند همانند فوتبال بر جهان تسلط داشته باشد ، وجود دارد. بسکتبال در واقع این راه تسلط بر دنیا را پیدا کرده است.
بر اساس گزارش A.T.KEARNEY گزارش های جامع تلخیص شده از NBA این نتیجه گیری را به وجود آورد که شش درصد مارکتینگ جهان ورزش در سال 2009 به NBA اختصاص دارد، یعنی مبلغ دو میلیارد و 700 میلیون دلار. فوتبال 43 درصد مارکتینگ دنیای ورزش را به خود اختصاص داد؛ مبلغ مربوط به فوتبال 19 میلیارد و 5 میلیون دلار بودو. اما از سال 2009 تاکنون تفاوت های زیادی به وجود آمده است. سهم NBA از مارکتینگ ورزش جهان به چهار میلیارد و 75 میلیون دلار در فصل 2015-2014 رسید. این مبلغ در سال های آتی پس از آن بیشتر هم شد. افزایش این سهم به دنبال افزایش بُعد مالی پخش تلویزیونی حاصل شد.
داده های آماری مرتبط با درآمدزایی NBA در همان فصل 2015-2014 نشان داد که این لیگ می تواند در آینده حتی از لیگ برتر فوتبال انگلیس هم سبقت بگیرد.
اما اکنون رویه به معنای برتری بسکتبال نیست. 22 لیگ فوتبال از جمله MLS (لیگ حرفه ای فوتبال آمریکا) ، لیگ دسته یک انگلیس، لالیگا، لوشامپیونه، بوندسلیگای آلمان و سری آ ایتالیا و حتی ژاپن نسبت به NBA درآمد بیشتری دارند. بسکتبال در بسیاری از موارد تحت تاثیر فوتبال قرار دارد. بزرگ ترین تیم های بسکتبال اسپانیا یعنی رئال مادرید و بارسلونا به شدت تحت تاثیر تیم های فوتبال همان باشگاه قرار دارند. بیل دافی یکی از پرنفوذترین ایجنت های بسکتبالی می گوید: «به طور واضح تیم های فوتبال از لحاظ مسائل کلان مالی بر تیم های بسکتبال برتری دارند؛ آنها بزرگ ترین اسپانسرها را در اختیار دارند. بله، بسکتبال هم هست اما همیشه پشت سر فوتبال قرار می گیرد.»
NBA، قدرت ستاره ها
NBA بیشتر از هر لیگ ورزشی دیگری تحت تاثیر ستاره هایش قرار دارد. کوبی برایانت ، لبرون جیمز و کوین دورانت نمونه ای از این ستاره ها هستند. اما حتی بزرگ ترین ستاره های بسکتبال هم نمی توانند در بسیاری جهات با ستاره های فوتبالیست رقابت کنند. بر اساس آخرین گزارش جامع و تفصیلی فن پیج لیست ( FAN PAGE LIST) 5 نفر نخست پرطرفدارترین چهره های ورزشی در شبکه های اجتماعی فوتبالیست هستند و کریستیانو رونالدو در صدر همه آنها قرار دارد. مجموع طرفداران مجازی برایانت، جیمز، دوران و مایکل جردن حتی به نیمی از طرفداران مجازی رونالدو نمی رسد. فوتبال فعلا محبوب ترین ورزش جهان است و بسکتبال برای رسیدن به آن راهی بسیار طولانی در پیش دارد. سال ها و دهه ها باید بگذرد تا بسکتبال راه تسلط بر ورزش جهان را پیدا کند.
بسکتبالِ بدون مرز
فوق ستاره هایی مثل برایانت نقش اساسی در گسترش محبوبیت بسکتبال ایفا می کنند. در واقع بسکتبال از طریق بازیکنانی مثل برایانت مرزها را پشت سر می گذارد. بسکتبال تمام مرزها و کشورها و دریاها را نادیده می گیرد و محبوب تر می شود. هم اکنون بسکتبال در آسیا پررنگ تر شده است، به خصوص در چین.
البته NBA و فیبا برای اینکه بازوهای بسکتبال را در سراسر جهان قدرتمندتر کنند تنها نیستند. علاوه بر ستاره های بزرگ، کمپانی های عظیمی نظیر نایک و آدیداس نقش عمده ای را ایفا می کنند. بسکتبال بر روی نقشه جهان پررنگ و پررنگ تر می شود . برخی از برندهای پوشاک و لباس آنچنان بر روی بسکتبال تکیه کرده اند که بخش زیادی از درآمد آنها بدون استفاده از این ورزش از بین می رود.
از مدت ها پیش بسکتبال راه خود را به آسیا و اقیانوسیه باز کرده است، چین و استرالیا سرآمد کشورهایی هستند که به بهترین شکل بسکتبال را درون خود پرورش می دهند، تحرکات از خیلی وقت پیش در هندوستان هم آغاز شده است و البته فیلیپین که دیگر حساب جداگانه ای دارد.
بسکتبال در اروپا نیز با یک روند سریع پررنگ تر می شود. اسپانیا، آلمان، یونان و ایتالیا کشورهایی محسوب می شوند که این ورزش در آنها جایگاه بسیار قابل توجهی دارد. تیم هایی نظیر بارسلونا، رئال مادرید، بایرن مونیخ و المپیاکوس در اروپا جز تیم هایی هستند که همواره حضوری ثابت در لیگ قهرمانان اروپا دارند. ادعا می شود که برخی از این تیم ها میتوانند از سطح بازی کردن در NBA برخوردار باشند.
فرسنگ ها عقب تر از فوتبال
اما بسکتبال هر چقدر هم روندی بسیار حرفه ای را درسال های اخیر پشت سر گذاشته باشد باز هم نمی تواند بیشتر از فوتبال خود را در چشم نشان بدهد. هر گونه تلاش برای بیشتر دیده شدن نسبت به فوتبال نیازمند سپری کردن یک روند بسیار طولانی و پرزحمت است. سبقت از فوتبال نیاز به «تغییر نسل» دارد.
برای گسترده کردن ابعاد جهانی بسکتبال قدرت و تلاش زیادی به کار برده شد، تلاش هایی که بسکتبال را ورای مرزها و اقیانوس ها برد. اما این کافی نیست. بسیاری از استعدادهای بسکتبال هنوز هم به دلیل فقدان مراکز استعدادیابی هدر می روند این در حالی است که با وجود فقدان مرکز استعدادیابی در بسیاری از نقاط جهان ، کشش و علاقه به سمت بسکتبال بیشتر می شود.
یکی از بهترین روش های جذب استعداد همان استفاده از ستاره های بسکتبال است. درنویتسکی ( DIRK NOWIZKI) و استیو ناش (STEVE NASH ) تلاش های زیادی در راستای استعدادیابی و محبوب کردن بسکتبال در آلمان و کانادا انجام دادند. اما کار هیچکدام به اندازه کار یائو مینگ (YAO MING) درچین تاثیرگذار نبود. کوبی برایانت نیز تلاش هایی ستودنی در ایتالیا انجام داد، جایی که پدرش جو برایانت که از بازیکنان برجسته تاریخ تیم فیلادلفیا به شمار می رفت در چهار تیم مختلف دراین کشور اروپایی بازی کرد. NBA با ستاره هایش هم اکنون در حال تاثیر گذاری بر روی بسکتبال هند هم است. بیهولار نخستین بازیکن هندی تاریخ NBA است. هند یک میلیارد و 200 میلیون نفر جمعیت دارد و بیهولار می تواند یکی از عوامل سبقت بسکتبال از فوتبال در هند باشد. جمعیت این کشور می تواند عاملی برای محبوب شدن بسکتبال در سطح جهان باشد. البته 50 سال طول کشید تا NBA جای خود را سراسر جهان باز کند. این ورزش را اکنون می تواند دومین ورزش محبوب جهان پس از فوتبال معرفی کرد؟ قطعا بله، اما خودِ بسکتبال که در آمریکا محبوب ترین ورزش به شمار می رود یک خطر جدی را پشت سر خود می بیند؛ فوتبال آمریکایی. لیگ این کشور ( NFL) درست پشت سر بسکتبال قرار دارد. برای بسکتبال خیلی سخت است که در افق های دور دست به فوتبال نگاه کند و برای رسیدن به آن نقشه بریزد و البته مواظب هم باشد لیگ فوتبال آمریکایی هم سبقت نگیرد. البته بسکتبال حتی اگر بتواند ستاره هایی در ابعاد محبوبیت نیمار، مسی و رونالدو تولید کند باز هم فقط نیمی از راه را پیموده است.
بسکتبال به عنوان ورزش شماره 2 جهان قدرت زیادی دارد. ابعاد آن در حال گسترش است اما مشخص است که این رشته اکنون نمی تواند محبوب ترین رشته در سطح جهان باشد، زمان بسیارزیادی برای این امر لازم است.
منبع: bleacher report
مترجم: هیلدا حسینی خواه